Tecnológia

A pálinkagyártásnak, fogyasztásnak Magyarországon és a Kárpát-medencében évszázados hagyományai vannak. A hazai gyümölcsök sav-, és cukortartalmának különleges összhangja teszi egyedivé a hazai pálinkafajtákat. Ebben meghatározó szerepet játszik az Európában egyedül álló kárpát-medencei klíma. A pálinka minőségét azonban nem csak a kiváló alapanyag minősége, hanem a lepárló berendezések magas színvonalon történő elkészítése, és a lepárlást vezető főzőmesterek kimagasló szaktudása is döntő mértékben meghatározza. A hazai lepárló berendezések működési elvét nagy hagyományokkal bíró, kétlépcsős, kisüsti lepárló berendezések teszik ki. Ezek a berendezések az első lépcsőben lepárolják a cefre alkoholtartalmát, majd a második lépcsőben újrapárlásra kerül az első lépcső terméke, az alszesz. A készterméket a középpárlat adja.

A pálinkagyártó ipar napjainkban tapasztalható fellendülése és a pálinkával szembeni minőségi követelmények erőteljes növekedése miatt a pálinkagyártó technológiák versenyében egyre jobban háttérbe szorul a hagyományos nemzeti kisüsti pálinkafőzési eljárás, a 2000-es évek elejétől meghonosodó német egyfokozatú, magasabb technikai szintet képviselő főzési móddal szemben. Sajnos ezzel a technológiaváltással veszélybe került a karakteresebb, testesebb magyar „kisüsti íz világ” is. Hagyományaink csak akkor őrizhetők meg, ha a kor kihívásainak eleget téve olyan szintre hozzuk pálinkagyártási kultúránkat, amely lehetővé teszi az értékek megtartása mellett az új minőségi követelmények kielégítését is.

A hagyományos magyar kisüsti pálinka készítésének meghatározó eleme a vörösrézből készült kétlépcsős lepárlóberendezés, amely anyagának és működési módjának köszönhetően garanciája a testes, illatos, hosszan tartó ízt adó kisüsti pálinkának.

A főzőüst, mint első lépcső, hagyományosan 400L kapacitású, a főzési folyamat jobb irányíthatósága és higiéniai okok miatt gőzfűtésű. A cefre alapanyag egyenletes melegítését a vízágyas felfűtés és a beépített, folyamatosan működő keverőlapát biztosítja. A főzés során keletkező alszesz pára a 7 méteres vörösréz páracsőn áthaladva, majd szabályozott hőmérsékletű hűtőtornyok segédletével cseppfolyóssá válva kerül az alszeszgyűjtő tartályba. A pálinka születése a felszálló párában felejthetetlen élményt nyújt.

A második lépcsőben a keletkezett alszeszt a finomítóüstbe szivattyúzva a végső lepárlási folyamat a finomítás következik. A finomítóüst szintén gőzfűtésű, manuális szabályozással ellátva, a főzőmester óhaja alapján.

A berendezés egyedisége a kisüsti, hagyományos elrendezésen túl a főzőterem kialakításából adódóan jellemzően hosszú, a lepárlási folyamatra kedvezően ható páracsőben és az alkoholkoncentrációt, hatékonyságot növelő vörösréz sisakokban fogalmazható meg. A vörösréz használata, katalizáló jellege és rendkívül jó hővezető képessége miatt a késztermék minőségének egyik garanciája.

Minőségi párlatot a jó alapanyagon kívül csak megfelelő berendezéssel, tiszta körülmények között lehet készíteni. A berendezéseken magasnyomású mosófej van beépítve, így minden főzést követően lehetőség van az üstök teljes körű átmosására. A főzések során keletkezett jellegzetes aromákat a mosófejek segítségével semlegesíteni tudjuk, így a főzető teljes mértékben a saját cefréjéből nyert íz-aroma világú pálinkát kapja meg.

Modern, környezettudatos fűtési megoldás

Nálunk nincs külön tüzelőanyag térítés a bérfőzési díjon felül. Modern gőzfejlesztési technológiánknak köszönhetően környezettudatos és hatékony üzemeltetést tudunk megvalósítani. A keverővel felszerelt, hőszigetelt üstjeink a környezetbarát üzemeltetést tovább segítik. Cefréjét előmelegítjük mielőtt az üstbe kerül, ezzel is segítve a mielőbbi lepárlást és a hatékonyabb működést, valamint azt, hogy az Ön által gondosan készített cefréből mielőbb minőségi pálinka kerüljön előállításra.

Látogassa meg személyesen is főzdénket, ha még nem járt nálunk! Időpont egyeztetést követően, kötetlen beszélgetés keretében bemutatjuk a főzési folyamatot és a lepárló berendezést.